تبلیغات
میزان...(قسط)...عدالت
میزان...(قسط)...عدالت
هرجا که جامعه باشد حقوق هم است. 
قالب وبلاگ
نویسندگان
نظر سنجی
قصد شرکت درچه آزمونی را داری؟

واژه ی عین در ماده 338ق.م.برای این است که مفهوم بیع از اجاره ممتاز شود و تاریخ فقه نشان می دهد که قید عین در تعریف بیع به همین منظور  بوده است زیرا اجاره تملیک منفعت به عوض معلوم است(ماده466)و بیع تملیک عین به عوض معلوم با وجود این گاه تمیز ماهیت عقددشوار است:


به عنوان مثال باغداری محصول درختان خود را در یک دوره ی بهره برداری به بار فروشی انتقال می دهد میوه ی درخت در عین حال که خود عین مستقلی است و می تواند مورد خرید و فروش قرار گیردمنفعت نیز هست و به عنوان منافع باغ می تواند به وسیله ی اجاره منتقل شود پس باید دید توافقی که در باب انتقال میوه انجام شده بیع است یااجاره؟
 
مثال دیگر:شرکتی ماشین آلات صنعتی را در برابر گرفتن مبلغی سالیانه در اختیار شرکت دیگر می گذارد و شرط می کند که در پایان مدت سه سال ،اگر مستاجر بخواهد ماشین هارا تملک کند باید مبلغی سرانه بپردازد تا معادل با بهای آنها شود یا فروشنده،اتومبیل سواری را دراختیار شخصی قرار دهد که او ماهیانه اقساط معینی را بپردازد و با تادیه آخرین قسط اتومبیل به ملکیت او در آید. دو قرارداد از جهتی به اجاره می ماند و به همین اعتبار اجاره به شرط تملیک نامیده می شود و از لحاظ مقصود نهایی دو طرف به بیع نزدیکتر است.
راه حل تنهایی از تعبیر اراده ی مشترک برمی آید ولی احراز این اراده دشوار ااست و دادرس در مقام اجرای قاعده ی مناسب به تردید می اندازد.
منبع:دوره ی مقدماتی حقوق مدنی...دکترکاتوزیانطبقه بندی: قانون مدنی،
برچسب ها: بیع واجاره، بیع، اجاره،
[ شنبه 15 بهمن 1390 ] [ 01:27 بعد از ظهر ] [ ربابه کریمی ]
.: Weblog Themes By Pichak :.

درباره وبلاگ


آخرین مطالب
لیست آخرین مطالب
آمار سایت
بازدیدهای امروز : نفر
بازدیدهای دیروز : نفر
كل بازدیدها : نفر
بازدید این ماه : نفر
بازدید ماه قبل : نفر
تعداد نویسندگان : عدد
كل مطالب : عدد
آخرین بروز رسانی :
امکانات وب

  • جاوا
  • پیچ جاده
  • اس ام اس دون
  • سیما فان